Říjen 2013

Zamyšlení nad prokrastinací

18. října 2013 v 15:17 | Poláková Jitka
V první řadě si odpovíme na otázku,co je vlastně prokrastinace.
Je to vlastně odkládání činností, které jsou nudné nebo dokonce nepříjemné na jindy.Podle wikipedie to může být i projev psychických nemocí.
Ruku na srdce- kdo leckdy něco neodložil, protože to nechtěl řešit?
Myslím si, že každý z nás už zažil to, že měl něco udělat a absolutně se mu do toho nechtělo.
Kdo například rád vyplňuje různé dokumenty a dotazníky jenom proto, aby dostal od Úřadu práce nebo ČSSZ peníze na svoje živobytí? Jenže co se dá dělat, když to vyplnit musíte.
Co s tím můžeme udělat?
Ve své podstatě s tím můžete udělat dvě věci:
Buď to uděláte sami a také se sami za to odměníte, čímž se pochválíte a snížíte si tím stres z téti činnosti, protože se budete těšit na svou odměnu za to, že jste to udělali a dotáhli do konce, což vám pomůže to dokončit a zbavit se tak stresu z nedokončené práce.
Nebo to převelíte na někoho, kdo to pro vás rád udělá.
Jenže tím se můžete sami dostat do velmi rychlé závislosti na dotyčné druhé osobě a případně do velkých nepříjemností pokud s s tou osobou rozejdete ve zlém.
Takže je nejjistější udělat si takovéto činnosti sám s tím ,že si z toho uděláte zábavnou a příjemnou činnost a navíc si budete moci říct "Ano hurá dokončil jsem to, jsem boréc." a to vám také dodá sebevědomí a sebejistotu.
Navíc tím, že budete něco odkládat, tak vás to časem donutí si prožít přesně to čemu se snažíte vyhnout v té nejtvrdší a nejkrutější formě než by bylo skutečně nutné, pokud byste se tomu věnovali ihned jakmile se to objevilo.
Pokud se tomu postavíte ihned budete mít klid.
Co vy na to? Nebo to vidíte jinak? Nebojte svůj komentář napsat pod článek.